Wydział Fizyki
Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Kierownik Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego (PPEF)

dr Hanna Derdowska-Zimpel

Struktura Pracowni

Obciążenia godzinowe

Zajęcia w PPEF obejmują Pracownię Zerową i Matematykę w Laboratorium (ćwiczenia wstępne), a następnie wykonanie odpowiednich doświadczeń.

PLAN ZAJĘĆ NA ROK AKADEMICKI 2015/2016

SEMESTR LETNI:     PLAN PPEF ON-LINE

pliki do pobrania:

linkpdfPlan zajęć na II semestr 2015/2016

linkpdfNotatki do planu zajęć na II semestr 2015/2016

Podział na grupy

1. W pierwszym semestrze roku akademickiego studenci Wydziału Fizyki (Fizyka, Biofizyka, Optyka Okularowa, Fizyka Medyczna, Technologie Komputerowe) zapisują się do grup ćwiczeniowych sami, w PPEF pokój nr 4, zaraz po inauguracji roku akademickiego na Wydziale (30. września). Studenci innych wydziałów są dzieleni na grupy przez koordynatorów na wykładach wstępnych.
  2. W semestrze letnim obowiązuje ten sam podział co w semestrze zimowym.
  3. Studenci rozpoczynający zajęcia w PPEF w semestrze letnim należą do grup zgodnie z podziałami dokonanymi na wykładach wstępnych

Listy podziału na grupy dostępne są w Pracowni.

Zaliczenie zajęć w ramach Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego
obowiązuje studentów następujących kierunków:

Studia licencjackie trzyletnie

Astronomia II rok

semestr letni – Mechanika, Dragania i Fale, Optyka, (klasycznie) 45 h

Chemia I rok

semestr zimowy – Mechanika, Dragania i Fale, Optyka, Elektryczność i Magnetyzm, (klasycznie) 30 h

Biologia I rok

semestr zimowy – Mechanika, Dragania i Fale, Optyka, Elektryczność i Magnetyzm, (klasycznie) 15 h

Geologia I rok

Zaoczne Studia Optyki Okularowej

semestr zimowy – Optyka Geometryczna, (klasycznie) 15 h
semestr letni – Optyka Fizyczna, (klasycznie) 15 h

UWAGA: Warunkiem  przystąpienia do wykonywania doświadczeń w laboratoriach jest bezwarunkowe zaliczenie Matematyki w Laboratorium.

W jednej grupie ćwiczeniowej doświadczenia wykonuje ośmiu do dziesięciu studentów. Jednocześnie zajęcia w Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego odbywają cztery grupy ćwiczeniowe (32 do 40 studentów).

Przebieg zajęć i dobór doświadczeń jest zróżnicowany w zależności od specyfiki kierunku. Jest on uzgodniony z dziekanami odpowiednich Wydziałów oraz z wykładowcami fizyki na tych kierunkach.

*)  Fizyka I rok i Biofizyka I rok

• w semestrze zimowym: 6 godzin zajęć z Pracowni Zerowej oraz 15 godzin ćwiczeń z Matematyki w Laboratorium. Program Matematyki w Laboratorium obejmuje szacowanie niepewności pomiarowych (bezpośrednich i pośrednich), planowanie pomiarów, sprawdzanie zgodności otrzymanych wyników, analizę zależności wielkości fizycznych poprzez przybliżanie do funkcji liniowej (wykorzystanie programów komputerowych). Składają się one z dwóch części: rachunkowej i eksperymentalnej. Ponadto, 15 godz. zajęć z Programowania w środowisku LabView, które są wstępem do ćwiczeń w Filami. Po bezwarunkowym zaliczeniu ćwiczeń wstępnych studenci mogą przystąpić do zajęć w Laboratoriach.

**) Optyka Okularowa I rok, Fizyka Medyczna I rok

• w semestrze zimowym: 6 godzin zajęć z Pracowni Zerowej oraz 15 godzin ćwiczeń z Matematyki w Laboratorium. Program Matematyki w Laboratorium obejmuje szacowanie niepewności pomiarowych (bezpośrednich i pośrednich), planowanie pomiarów, sprawdzanie zgodności otrzymanych wyników, analizę zależności wielkości fizycznych poprzez przybliżanie do funkcji liniowej (wykorzystanie programów komputerowych). Składają się one z dwóch części: rachunkowej i eksperymentalnej. Po bezwarunkowym zaliczeniu ćwiczeń wstępnych studenci mogą przystąpić do zajęć w Laboratoriach.

***) Technoogie Komputerowe I rok

• w semestrze zimowym: 3 godziny zajęć z Pracowni Zerowej polegających na wykonaniu jednego doświadczenia z szerokim omówieniem podejścia do opracowywania wyników pomiarów.

Studenci kierunków zewnętrznych

• przed przystąpieniem do zajęć w Pracowni mają wykład wstępny z metod opracowania wyników pomiarów, którego tematyka jest utrwalana pierwszych ćwiczeniach. Następnie, studenci tych kierunków wykonują po 8 lub 4 doświadczenia odpowiednie dla charakteru studiów. Liczba doświadczeń zależy od ilości godzin zaplanowanych na zajęcia w ramach Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego. Zaliczenie zajęć odbywa się zgodnie z regulaminem Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego.

UWAGA! NOWY ZAPIS W REGULAMINIE PPEF

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ PRZEPISANIA OCENY, ALE NIE NIŻSZEJ NIŻ 4.